ZanimljivostiZdravlje

Sastojci napadaju jetru i uzrokuju rak: Šta ne bi smjela sadržavati organska kozmetika

Organski proizvodi ne bi smjeli sadržavati vosak i silikone, boje i komponente koje su bile izložene radijaciji, sintetičke mirise, GMO i životinjske sastojke, osim mlijeka, meda, jaja, lanolina

U posljednje vrijeme sve je više popularna organska kozmetika koja je mnogo zdravija od klasičnih proizvoda. Međutim, kako bi se neki kozmetički proizvod nazvao organskim, on mora sadržavati 95 posto sastojaka prirodnog/organskog porijekla, a kako bi se mogao naći u prodaji, treba biti certificiran.

Valja naglasiti da se mnogi proizvodi kod nas reklamiraju kao ekološki, iako su daleko od takvih kvalifikacija.

Zato pri kupovini i upotrebi obratite pažnju na to da organska kozmetika ne može sadržavati vosak i silikone, boje i komponente koje nisu biorazgradive, koje su bile izložene radijaciji, sintetičke mirise, GMO i životinjske sastojke, osim mlijeka, meda, jaja, lanolina.

I biljni sastojci trebaju biti isključivo organskog porijekla.

Pažljivo pročitajte sve što piše na deklaraciji proizvoda, a naročito one posljednje, najsitnije ispisane detalje.

Izostavljen na etiketi

Obavezno izbjegavajte proizvode koji sadrže sljedeće sastojke:

Parabeni (Parabens) pri dužoj upotrebi izazivaju neplodnost kod muškaraca i neuravnoteženost hormona kod žena. U nekim slučajevima su pronađeni i unutar ćelija tumora dojke. Dugo vremena korišteni su kao konzervans. Kada birate dezodoranse i kreme za lice obavezno provjerite da li sadrže ovaj sastojak.

Benzoil peroksid (Benzoyl Peroxide) zajednički je sastojak u većini proizvoda protiv akni, ali ima ozbiljne nuspojave. Utvrđeno je da promovira rast tumora jer djeluje kao mutagen. Uzrokuje oštećenja DNK.

Dioksin (Dioxin) je često izostavljen na etiketi. Antibakterijski sastojci kao što su triklosan, polietilenski glikoli, emulgatori i etoksilirana sredstva za čišćenje, često sadrže upravo dioksine. Efekti su vrlo štetni. Duža upotreba izaziva karcinom, smanjenje funkcioniranja imunološkog sistema i poremećaje nervnog sistema. Dioksin oštećuje plod, a nerijetko i pobačaj.

Oštećuju DNK

Ftalati mogu oštetiti jetru i bubrege, izazvati rani razvoj dojki kod žena, pa čak i muškaraca, smanjiti broja spermatozoida i izazvati oštećenja ploda. Većina EU, SAD i Kanadskih kompanija uklanjaju sastojak iz svojih proizvoda.

Slobodni radikali će se pojaviti u većoj količini kao rezultat nekih hemikalija, npr. u kremama za sunčanje. Uzrokuju oštećenja DNK i rak, pa obratite pažnju na sastojke kao što su avobenzon, benzofenon i PABA.

Natrijev lauril sulfat je čest sastojak pjenastih proizvoda za njegu kože, pranje automobila, odmašćivanje motora i čišćenje podova. Mogu uzrokovati iritacije kože, oštećenja očiju, otežano disanje, proliv, pa čak i smrt.

F, D i C pigmenti u boji, sintetičke boje iz katrana kamenog uglja deponuju toksine u koži i dovode do iritacije kože.

Konzervansi za duže trajanje

Većina kozmetičkih proizvoda sadrži konzervanse koji im omogućuju duže trajanje. Međunarodna nomenklatura kozmetičkih proizvoda navodi da se kao konzervansi u kozmetičkim proizvodima može koristiti samo šest supstanci u ukupnom postotku koji ne prelazi pet posto, a to su: Benzoeva kiselina i njene soli, Dehydroacetic kiselina i njene soli, Propionska kiselina i njene soli, Salicilna kiselina i njene soli, Sorbinska kiselina i njene soli i Benzil alkohol.

(Faktor.ba)

Related Articles

Back to top button