Vijesti

Jedinstven prirodni spektakl na nebu ukazat će se uskoro: Evo o čemu se priča

Otprilike jednom mjesečno, Mjesec dostigne tačku u svojoj eliptičnoj orbiti gdje je najbliži Zemlji
Sedamnaestog oktobra 2024. pun mjesec će biti posebno blizu Zemlje – od njega nas dijeli samo oko 357.500 kilometara. Ovo čini puni mjesec jednim od najvećih i najbližih Zemlji u cijeloj godini.

U poređenju sa svojom prosječnom udaljenosti od oko 384.400 kilometara, ona je skoro 30.000 kilometara bliža.

Zbog toga se na nebu čini većim. Razlog za ove promjenjive udaljenosti je Mjesečeva eliptična orbita oko Zemlje. Budući da ova orbita nije kružna, udaljenost Mjeseca od Zemlje konstantno varira, što također utiče na njegovu veličinu i svjetlinu.

Otprilike jednom mjesečno, Mjesec dostigne tačku u svojoj eliptičnoj orbiti gdje je najbliži Zemlji. Ova tačka se zove perigej. Dana 17. oktobra 2024., ova najbliža tačka Zemlji bit će udaljena otprilike 357.175 kilometara. Iako se Mjesec u ovom trenutku još ne vidi, nedugo nakon izlaska još je samo malo dalje, odnosno 357.581 kilometar.

Iako je oktobarski supermjesec bliži Zemlji od običnih punih mjeseca, razlika u veličini je jedva primjetna golim okom. Razlika u prečniku između prosječnog punog mjeseca i supermjeseca je oko 14 posto – isto kao i razlika između novčića od 1 eura i od 2 eura. Međutim, bez uporednog poređenja, ovu razliku je teško uočiti.

Međutim, ono što biste mogli primijetiti je povećana svjetlina supermjeseca. Budući da izgleda veće, reflektuje i više svjetlosti. Pun mjesec u blizini Zemlje može biti i do 30 posto svjetliji od punog mjeseca na većoj udaljenosti. Ovo dodatno osvjetljenje je jasno uočljivo, posebno izvan gradova, gdje ima manje izvora umjetnog svjetla.

Utjecaj supermjeseca nije samo vizuelni, već i fizički. Što je Mjesec bliži Zemlji, to je jača njegova gravitacija. To dovodi do većih plimnih sila, koje se javljaju posebno za vrijeme punog i mladog mjeseca. Za to vrijeme nastaju takozvane proljetne plime, u kojima je visoka voda veća, a niska niža od uobičajene.

Supermjeseci se javljaju otprilike jednom u 13,6 mjeseci. Sljedeći pun mjesec u blizini Zemlje, poznat kao supermjesec, neće nas čekati više od godinu dana. Ipak, svaki supermjesec je jedinstveni prirodni spektakl na koji se vrijedi ugledati.

Related Articles

Back to top button