Suljagić i Lagumdžija u UN-u: Genocid je činjenica, a ne mišljenje
Inicijative za komemoraciju i memorijalizaciju igraju ključnu ulogu u odavanju počasti sjećanju na prošle žrtve
Kancelarija specijalnog savjetnika za prevenciju genocida u Ujedinjenim nacijama obilježila je Međunarodni dan komemoracije žrtvama genocida i prevenciji zločina.
Poseban fokus je posvećen Ruandi i Srebrenici, a govorili su direktor Memorijalnog centra “Srebrenica-Potočari” Emir Suljagić i ambasador BiH pri UN-u Zlatko Lagumdžija.
Suljagić je prvo govorio o puštanju zatvorenika iz zatvora Sajndaja u Siriji te poručio da tek sada shvataju šta se dešavalo tokom prethodnih 12 godina.
Važnost edukacije
Nakon toga se osvrnuo na rad Memorijalnog centra “Srebrenica-Potočari”, o važnosti edukacije o genocidu, ali i drugim zločinima ove vrste po svijetu.
– Inicijative za komemoraciju i memorijalizaciju igraju ključnu ulogu u odavanju počasti sjećanju na prošle žrtve, kao i u prevenciji ponovnog pojavljivanja diskriminacije, nasilja i budućih genocida. Ove inicijative služe kao dirljiva podsjećanja na prošle zločine i naglašavaju posljedice mržnje i netolerancije, podstičući kulturu sjećanja, obrazovanja i iscjeljenja – rekao je Suljagić.
Dodao je da je u Srebrenici 1995. godine masakrirano više od 8.000 muškaraca i dječaka Bošnjaka te da zato ovi napori imaju poseban značaj.
Poručio je da komemoracije trebaju biti usmjere na to da bi preživjeli preko ovih događaja naišli na dijalog, ali i memorijalizirali iskustva te tako zaustavili mogućnost ponavljanja zločina bilo gdje na svijetu.
Zlatko Lagumdžija je kazao da sjećanje i obilježavanje sprečavaju da zaboravimo greške prošlosti i daju beskrajnu nadu da se nikada više neće ponoviti.
Razumijevanje zla
– Nije riječ o ljutnji ili izricanju presuda. Riječ je o razumijevanju zla, indiferentnosti neutralnosti, obračunu, odavanju počasti izgubljenim životima i obrazovanju. Riječ je o prenošenju presuda za genocid iz sudnica u učionice širom svijeta. Jedna od najmoćnijih lekcija koju smo naučili iz genocida u Srebrenici je da memorijalizacija nije samo o prošlosti, ona je prvenstveno o budućnosti – kazao je.
On je kazao da je genocid činjenica, a ne mišljenje.
– Sudske presude se ne mogu izbrisati iz historije čovječanstva, bez obzira koliko neko pokušao – zaključio je.
Također je dodao da “poricanje i zaborav vode do ponavljanja” i da je samo pitanje “gdje se to događa, ko to radi i kome.”
Izvor:avaz.ba