Kakav je šerijatski propis o vještačkoj oplodnji materice?
Pitanje: Neizmjerna hvala Allahu, s.v.t., a salavat i selam na Njegovog roba Muhammeda, s.a.v.s. Es-selamu alejkum ve rahmetullah! Zamolio bih da mi obrazložite propis o vještačkoj oplodnji materice, šerijatski stav o oplodnji donora, i da navedete dokaze na kojima se temelje propisi po ovom pitanju. Kod postojanja poteškoća pri oplodnji i u slučaju steriliteta, zapadni doktori kao prvu opciju (‘’izlaz’’) preporučuju ovaj način (oplodnju materice sjemenom donora). Da vas Allah, dž.š., nagradi za trud!
Odgovor: Hvala Uzvišenom Allahu, neka su salavat i selam na Muhammeda, Allahovog odabranog roba i poslanika, na njegovu porodicu, ashabe i sve one koji ih slijede.
Vještačka oplodnja u kojoj se koristi muško sjeme ili žensko jajašce uzeto od neke strane osobe (mimo bračnih drugova) je zabranjena. To je mišljenje svih učenjaka koji su proučavali ovo pitanje, jer upotreba stranog sjemena ili jajašceta uzrokuje poremećaje po pitanju očinstva i majčinstva, i rezultira time da se dijete ne pripisuje osobi od čije je tekućine stvoreno.
Vještačka oplodnja može biti unutrašnja, tako da se uzme muževo sjeme i zatim unese na prikladno mjesto u maternici supruge, ili vanjska, tako da se uzme muževo sjeme i jajašce od supruge, te se nakon oplodnje unese u maternicu.
Da bi takva oplodnja bila dozvoljena, potrebno je da se ispune sljedeći uvjeti:
1. Postojanje validne bračne veze između muškarca i žene od kojih se uzima plodonosna tekućina.
2. Pristanak oba bračna druga.
3. Sigurnost da neće doći do zamjene plodonosne tekućine uz preduzimanje svih potrebnih mjera zaštite prilikom oplodnje. To se ostvaruje tako da oplodnju izvrše vjerski pouzdani i stručni ljekari u zvaničnoj instituciji, koja na kvalitetan način vodi brigu o uzetoj tekućini te zabranjuje i kažnjava svako poigravanje s njom. Po završetku oplodnje preostala tekućina se uništava kako se ne bi upotrijebila za oplodnju drugih osoba.
4. Postojanje velike potrebe za vještačkom oplodnjom.
5. Da se ne otkriva stidno mjesto osim u mjeri koja je neophodna.
Ukoliko plodonosna tekućina bračnih drugova ne može dati rezultate, musliman je dužan biti strpljiv na Allahovoj odredbi, jer Allah je taj koji poklanja djecu kome hoće. Rekao je Uzvišeni u prijevodu značenja Kur’ana: “On stvara šta hoće! On poklanja žensku djecu kome hoće, a kome hoće – mušku, ili im daje i mušku i žensku, a koga hoće učini bez poroda. On, uistinu, sve zna i sve može.” (Eš-Šura, 49-50)
Allahu Uzvišenom hvala i na početku i na kraju!
Odgovorio: Mr. Hakija Kanurić, doktorant na Islamskom univerzitetu u Rijadu