Da li je Jusuf, a.s., uistinu oženio Zulejhu?
Jedna od bolesti ummeta na naučnom nivou je upotreba slabih i izmišljenih hadisa u dokazivanju stavova i obradi pojedinih tema. Problem koji je veći od ovoga je korištenje predaja od Židova i kršćana koje se nazivaju israilijati, a koje su jako prisutne u naučnom diskursu.
Problem sa ovakvim predajama se dešava kod tema koje su okvirno spomenute ili u Kur’anu ili u hadisu bez ulaženja u detalje i finese koje nemaju suštinsku vrijednost. Tada na scenu stupaju isralijiati i općenita muslimanska slabost razumjevanja prioriteta. Jedna klasični primjer ovakve prakse vezan je za biografiju Jusufa. a.s., i njegov odnos sa ženom Upravnika. Ovu temu je ugledni američki alim pakistanskih korjena Yasir Kadhi vrlo lijepo objasnio u svom tefsiru sure Jusuf, koja ja još uvjek jedina knjiga prevedena na bosanski jezik.
“Mnogi historičari navode da nakon smrti uglednika (ministra) njegova žena ostala udovica i da se nije preudavala. Moramo biti oprezni kada prenosimo ovakve pojedinosti o Kur’anskim kazivanjima iz izvora izvan Kur’ana. Do takvih pojedinosti se može doći iz israilijata – jevrejskih i kršćanskih narativa. Ovo je potrebno navesti stoga što veoma često prenosimo takve detalje. Dakle, dozvoljeno je prenositi detalje iz israilijata, ili izvan Kur’anskih interpretacije, ali u isto vrijeme moramo biti svjesni da njihovi izvor ne mora biti istinit. Ukoliko jedan takav narativ proturječi Kur’anu i sunnetu moramo ga odbaciti. Ako narativ podržava Kur’an i sunnet, u tom slučaju Kur’an i sunnet bit će nam dovoljni. Ali u slučaju kada se narativom ispunjavaju praznine, kada se njime nude detalji koji ne proturječe Izvoru, tada moramo biti pažljivi. Naprimjer, u Kur’anu i sunnetu ne nailazimo na ime uglednikove supruge, dok se u israilijatima navodi da je njeno ime bilo Uzlihija ili Zulejha. Možemo li mi upotrijebiti to ime? Ukoliko ga upotrijebimo, moramo biti svjesni da nam ono pristiže izvan Kur’anskih vrela. S druge strane, u tim vrelima nailazimo na podatak da je Jusuf naposljetku oženio Zulejhu. Takvo što smartamo mitom u kojeg su ubjeđeni i mnogi muslimani. Bilo bi u suprotnosti sa savršenstvom Allahova poslanika da oženi ženu čiji je karakter bio neprimjeren. Potrebno je da to odbacimo.
Još jedna značajka ovog kazivanja priče počiva u tomeda je Kur’ansko kazivanje o njoj neovisno od kazivanja potonjih pripovjedača koji su je nastojali dotjerati i prpojiti joj brojne detalje kojim su je preobrazili u ljubavnu priču. Ali to nije bila ljubavna priča. Jusuf, a.s., nije oženio Zulejhu. Takav podatak se ne mož naći ni u jednom islamskom izvoru.” (108. str.)
Odlomak iz knjige: Tefsir sure Jusuf
Autor: Yasir Qadhi
Prevela: Indira Hadžić-Bogdanović
Izdavač: Rejhan, Sarajevo 2013