Islamske teme

Ako se u tajnosti pokoravaš Allahu, On će popraviti i očistiti tvoje srce, htio ti to ili ne

Piše: Abdusamed Nasuf Bušatlić

Ljudska nutrina ili tajnost je krupna i opasna stvar, jer kada bi se tajne nekoga od nas otkrile ljudima, on ne bi mogao živjeti među ljudima od silne sramote. Pa, kako onda da sakrijemo naša tajna djela od Allaha, i kako da ne vodimo brigu o svojoj tajnosti kad znamo da će sve naše tajne biti otkrivene na Sudnjem danu?!

Briga o našoj tajnosti ili nutrini radi popravljanja djela srca spada među najvažnije obaveze i ibadete koji približavaju Allahu. A popravljanje nutrine i tajnosti dešava se kroz stalnu svijest o Allahovom sveznanju i svemoći, kroz ispravljanje nijeta i namjera, te osjećaj da Allah sve čuje i sve vidi, i da zna naša tajna i javna djela, kao što je Uzvišeni Allah, rekao: ”A Allah na sve motri.” (El-Ahzab, 52.)

Huzejfe ibn Katade, rekao je: ”Ako se u tajnosti pokoravaš Allahu, On će popraviti i očistiti tvoje srce, htio ti to ili ne.”

Jedan od znakova Allahove dobrote prema čovjeku je to što ga upućuje na popravljanje nutrine i drži ga zaokupljenim popravljanjem svoga stanja i čišćenja od grijeha i mahana kao što su zavidnost, licemjerje, uobraženost, oholost, želja za slavom i popularnošu, itd.

A znak uskraćivanja upute i uspjeha na oba svijeta je zauzetost drugima, a ne sobom, i zaokupljenost poboljšanjem i popravljanjem vanjskog izgleda, a ne poboljšanjem nutrine.

Također, dobar ili loš završetak vezuje se za čistoću (dobrotu) ili pokvarenost (zloću) srca, stoga ne čudi što su prve generacije muslimana (selef), na koje se rado pozivamo u našem govoru, a u djelima smo daleko od njih, potrošili svoje živote u popravljanju nutrine i brizi o svom završetku.

Sufjan ibn Ujejne, govorio je: ”Ako se tajnost slaže sa javnošću, onda je to pravda, a ako je tajnost bolja od javnosti, onda je to vrlina i odlikovanost, a ako je javnost bolja od tajnosti, onda je to nasilje i nepravda.” (Sifetus-Safve)

Imam Ibnul-Dževzi, rekao je: ”Allaha mi, vidio sam ljude koji mnogo klanjaju dobrovoljni namaz, koji mnogo poste i šute, ponizni su i skromni u životu i odijevanju (izgledaju kao isposnici), a ljudska srca se od njih okreću i nemaju vrijednost u ljudskim dušama. A vidio sam ljude koji nose skupocijenu odjeću i koji nemaju mnogo dobrovoljnih ibadeta (namaza i posta), i ne izgledaju isposnički, a ljudska srca su žurila da ih zavole, pa sam razmišljao o razlogu i shvatio sam da se on krije u čistoći ljudske nutrine ili tajnosti. Kao što se navodi za Enesa ibn Malika da mu je Allah dao ugled iako nije imao mnogo dobrovoljnog namaza i posta, ali je njegova tajnost bila dobra i njegova nutrina čista.”

Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao je: ”Ko od vas može sakriti dobro djelo tako da ono bude samo između njega i Allaha (i time izbriše svoje grijehe), neka to učini.” (Silsila es-sahiha)

Jedan od najboljih načina da se približiš svome Gospodaru jeste da između sebe i Allaha imaš neko skriveno dobro djelo koje ne zna niko od ljudi, a što čuvaš za sebe na Dan kada će ti biti najpotrebnije nešto što će pokriti tvoje sramote, ugasiti žeđ i smjestiti te u hlad Allahovog Arša, onda kada drugog hlada osim Njegovog neće biti.

To mogu biti dva rekata noćnog namaza, dobrovoljni post, učenje Kur’ana, zikr i veličanje Allaha, tajna sadaka, suze na sedždi u zadnjoj trećini noći u toku tvojih razgovora i munadžata sa Milostivim Allahom.

I razmislimo o onome čega se Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, najviše plašio za nas, kada je rekao: ”Ono čega se najviše plašim za vas jeste mali širk ili rija’ (tj., pretvaranje i licemjerstvo). Allah će na Sudnjem danu, kada će ljudi biti nagrađeni za svoja djela, reći: ”Idite onima zbog kojih ste činili dobra djela na ovom svijetu, pa vidite da li ćete naći svoju nagradu kod njih.” (Sahihul-džami’)

Allaha molimo da nas obaspe svojom milošću i oprostom, da pokrije naše sramote, da učini da naša tajnost bude bolja od onoga što na javu iznosimo, i da nas ne prepušta nama samima ni za treptaj oka. Amin!
Izvor:saff.ba

Related Articles

Back to top button