Cijena kafe je najskuplja u istoriji, šta je razlog?
Cijena kafe na međunarodnim robnim tržištima dosegla je najveći ikad zabilježeni nivo. Jučer je cijena arabice u zrnu, koja čini većinu globalne proizvodnje kafe, premašila 3,44 dolara za 0,45 kg, nakon što je ove godine skočila više od 80%.
Troškovi zrna robuste u septembru su u međuvremenu dosegli najviši nivo.
Cijena kafe na međunarodnim robnim tržištima dosegla je najveći ikad zabilježeni nivo. Jučer je cijena arabice u zrnu, koja čini većinu globalne proizvodnje kafe, premašila 3,44 dolara za 0,45 kg, nakon što je ove godine skočila više od 80%. Troškovi zrna robuste u septembru su u međuvremenu dosegli najviši nivo.
Dolazi to u trenutku kada trgovci kafom očekuju da će se usjevi smanjiti nakon što su dva najveća svjetska proizvođača, Brazil i Vijetnam, pogođeni lošim vremenskim uslovima, a popularnost napitka nastavlja rasti. Jedan stručnjak rekao je za BBC da brendovi kave razmatraju povećanje cijena u novoj godini.
Talijanski div Lavazza objavio je da se jako potrudio zaštititi svoj tržišni udio i nije prenio veće troškove sirovina na kupce, ali su ga cijene kafe na kraju ipak prisilile na to.
“Kvaliteta je za nas najvažnija i uvijek je bila kamen temeljac našeg ugovora o povjerenju s potrošačima”, rekli su iz tvrtke za BBC News,, pa dodali: “Za nas to znači nastavak rješavanja vrlo visokih troškova. Stoga smo bili prisiljeni prilagoditi cijene”.
U novembru je jedan od glavnih direktora Nestléa rekao je da se industrija kave suočava s “teškim vremenima”, priznajući da će njegova kompanija morati prilagoditi svoje cijene i veličine pakiranja.
Posljednji rekord cijene kave postavljen je 1977. godine nakon što su neobične snježne padavine uništile plantaže u Brazilu. “Zabrinutost oko uroda u Brazilu 2025. glavni je pokretač rasta cijena”, rekao je Ole Hansen, voditelj robne strategije u Saxo banci,pišu Vijesti
“Zemlja je doživjela najgoru sušu u 70 godina tokom augusa i septembra, praćenu obilnim kišama u oktobru, što je izazvalo strah da bi cvjetanje usjeva moglo propasti”, dodao je.
Nisu samo brazilske plantaže kafe, koje uglavnom proizvode zrna arabice, pogođene lošim vremenskim uvjetima. Zalihe robuste također će se smanjiti nakon što su se plantaže u Vijetnamu, najvećem proizvođaču te sorte, također suočile sa sušom i obilnim padavinama
Izvor:haber.ba