Evo zašto nikada ne biste trebali spavati s uključenim grijanjem
Uprkos niskim temperaturama, izbjegavajte spavanje sa uključenim grijanjem
Stigla je zima, a mnogi su u iskušenju da ostave grijanje tokom noći. Međutim, stručnjaci upozoravaju da to može biti štetno po zdravlje, pa čak i dovesti do dugotrajnih problema.
Negativan uticaj na zdravlje
Uprkos niskim temperaturama, izbjegavajte spavanje sa uključenim grijanjem. Stručnjaci upozoravaju da jače zagrijavanje tokom spavanja može negativno da utiče na zdravlje.
Martin Seeley, stručnjak za spavanje iz kompanije „MattressNextDay“, ističe da grijanje može da smanji kvalitet sna jer remeti prirodni ciklus spavanja.
„Tokom sna, naša tjelesna temperatura prirodno opada da bi ušla u dublje, faze sna. Spavanje u zagrijanoj prostoriji ometa ovaj proces, zbog čega se često prevrćemo u krevetu. Rezultat? Ružan san koji vas ostavlja umornim i nervoznim sljedećeg dana“, objašnjava Seeley.
Pored toga, sistemi grijanja isušuju vazduh, što može izazvati dehidrataciju i iritaciju respiratornog trakta.
To se može manifestovati simptomima kao što su: suho grlo, ispucale usne, iritirana koža, nelagodnost u sinusima ili pogoršanje alergija.
Dugoročne posljedice uključuju trajne poremećaje sna, stres za imunološki sistem, opterećenje kardiovaskularnog sistema i metabolički disbalans.
Zato se preporučuje upotreba termo odjeće poput pidžame i čarapa koje zadržavaju toplotu. Topla flaša vode između čaršava može divno zagrijati krevet prije spavanja, dok toplo piće bez kofeina može podići tjelesnu temperaturu i olakšati dobar san.
Zdravlje treba da bude prioritet. Umjesto grijanja, birajte sigurne i prirodne načine da se zagrijete – i dozvolite sebi kvalitetan san bez neželjenih posljedica.
Izvor:hayat.ba