Zdravlje

Istražili smo: Ovo je sve što trebate znati o sezonskoj prehladi

Nagle promjene vremena izazvale su zdravstvene tegobe – sezonske prehlade i gripe. Ipak, prehlada je najučestalija bolest ljudi, javlja se u cijelom svijetu, u svim dobnim grupama.
Prema istraživanjima, odrasla osoba prehladi se dva do tri puta godišnje, a dijete u prosjeku od šest do čak dvanaest puta pa je to najčešći povod za posjetu ljekaru i izostanak iz škole, odnosno s posla. Prehlada je akutna virusna upala sluznice nosa koja katkad može zahvatiti i ždrijelo.
Kako kažu stručnjaci, uzročnici prehlade su respiratorni virusi, najčešće rinovirus i koronavirus.

Istražili smo: Ovo je sve što trebate znati o sezonskoj prehladi

Prehlada uglavnom počinje osjećajem umora i hladnoće, zatim počinje kihanje i glavobolja, a na kraju slijedi nekoliko dana curenja nosa i kašlja – što su ujedno i najčešći klinički simptomi. Karakteristično za prehladu, za razliku od gripe, jeste da tjelesna temperatura uglavnom nije povišena. Simptomi su najviše izraženi obično dva-tri dana nakon infekcije, a prehlada prolazi nakon sedam do deset dana.
Kašalj se može zadržati i duže, čak do tri sedmice. Ljekari kažu da lijek za prehladu ne postoji, već je moguće simptomatsko liječenje. Najčešći uzročnik prehlade je rinovirus (30-50 posto slučajeva), zatim koronavirus (10-15 posto slučajeva), a mogući uzročnici su još influenca, humani virus parainfluence, adenovirus, enterovirus i drugi, ukupno njih više od 200.

Istražili smo: Ovo je sve što trebate znati o sezonskoj prehladi
Kako se virus prenosi?
Stručnjaci pojašnjavaju da se virus obično prenosi zrakom – kapljicama u njemu, ili dodirom s infektivnim nazalnim sekretom, odnosno kontaminiranim površinama. Naime, virus može neko vrijeme preživjeti u okolišu, pa ga osoba rukama lako s površina prenese u oči ili nos i tako dođe do infekcije. Iako se vrlo često kaže da se osoba prehladila zbog izlaganja niskoj temperaturi, odnosno zimskim uvjetima, za to, zapravo, nema dokaza. Smatra se da je to vjerovanje nastalo zbog češće pojave prehlade u zimskim razdobljima – zbog dužeg boravka ljudi u zatvorenim prostorima u kojima je prijenos virusa mnogo lakši. S druge strane, virusi se češće i lakše prenose u uvjetima niske vlažnosti zraka, jer suhi zrak omogućava kapljicama s virusom da se prenose na veće udaljenosti i ostanu duže u zraku.

Istražili smo: Ovo je sve što trebate znati o sezonskoj prehladi

Istražili smo: Ovo je sve što trebate znati o sezonskoj prehladi
Mnoge infekcije kruže zrakom usljed virusa. O ovoj temi govorimo u novom izdanju emisije „Anatomija života“. Naš gost je šef Klinike za infektivne bolesti Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu prim. prof. dr. sc. med. Rusmir Baljić.
Subota je vrijeme za novo izdanje emisije „Anatomija života“.

Izvor:hayat.ba

Related Articles

Back to top button