Najveći institucionalni vjerski autoritet u sunijskom islamu stiže u posjetu Bosni i Hercegovini
Visoki institucionalni i najviši vjerski autoritet u sunijskom islamu šejhul-Azhar Ahmed Muhammed Ahmed et-Tajjib, boravit će u posjeti Bosni i Hercegovini od 14. do 18. novembra.
Tokom boravka u BiH susrest će se s reisul-ulemom Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini Husein-ef. Kavazovićem, kada će mu biti uručeno i posebno priznanje.
Također, bit će održan i susret s ulemom iz naše zemlje i regiona: muftijama, glavnim imamima, penzionisanim reisul-ulemom i muftijama, profesorima i predstavnicima medresa i fakulteta Islamske zajednice u BiH.
Planirano je da se tokom posjete sastane i sa predstavnicima drugih vjerskih zajednica i crkava, kao i visokim državnim zvaničnicima s obzirom na to da on u Egiptu ima i državnu funkciju.
Sastanke će održati s predsjedavajućim Predsjedništva BiH Denisom Bećirovićem, predsjedavajućom Vijeća ministara BiH Borjanom Krišto, kao i predsjedavajućim Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH Denisom Zvizdićem.
U okviru posjete šejhul-Azhar će obići i Gazi Husrev-begovu biblioteku, klanjati džumu u Gazi Husrev-begovoj džamiji, gdje će se susresti s vjernicima nakon džume.
Hatib na džumi bit će muftija Egipta dr. Nezir ‘Ijad. Također, programom posjete je predviđeno da se šejhul-Azhar sastane i sa rektorom i dekanima fakulteta Univerziteta u Sarajevu i istaknutim intelektualcima Bosne i Hercegovine.
Šejhul-Azhar Ahmed Muhammed Ahmed et-Tajjib će u okviru posjete našoj zemlji jedan dan boraviti i u Srebrenici.
Šejhul-Azhar je glavni imam, čelnik najviše vjerske institucije u Egiptu -Univerziteta El-Azhar, koji je sedamdesetih godina prošlog stoljeća napunio hiljadu godina trajanja. Službeno, funkcija šejhul-Azhar ustanovljena je 1679/1090. H. i Ahmed Muhammed Ahmed et-Tajjib je 44 osoba na toj funkciji.
Šejhul-Azhar prof. dr. Ahmed Muhammed Ahmed et-Tajjib rođen je 1946. godine i tokom svog obrazovanja znanje sticao pred najvećim azharskim učenjacima, a doktorirao je 1977. godine.
Tokom akademske i obrazovne karijere bio je član većeg broja vrlo značajnih tijela i institucija, a osim na Azharu, predavao je Islamskom univerzitetu Imam Muhammed bin Su’ud u Rijadu u Saudijskoj Arabiji, Univerzitetu Katar, Univerzitetu el-Ajn u Ujedinjenim Arapskim Emiratima, kao i na Internacionalnom islamskom univerzitetu u Islamabadu u Pakistanu.
Učestvovao je na brojnim međunardnom skupovima, obnašao brojne liderske pozicije, te za svoj rad primio značajna međunarodna priznanja.
Zahvaljujući njegovim naporima za učvršćivanjem mira i širenja kulture dijaloga i koegzistencije među pripadnicima različitih religija, šest univerziteta u svijetu su mu dodijelili počasni doktorat (Malezija, Indonezija, Egipat, Tajland, Uzbekistan i Kazahstan).
Šejhul-Azhar je izborna funkcija – bira ga Vijeće visoke uleme (vjerskih učenjaka) iz svojih redova između najmanje tri kandidata koji se biraju tajnim glasanjem na sjednici kojoj prisustvuju najmanje dvije trećine njegovih članova, a potom se, također tajnim glasanjem, komisijski bira jedan od te trojice.
Bira se doživotno, odnosno dok posjeduje mentalne i druge sposobnosti koje mu omogućavaju izvršavanje obaveza koje mu nalaže funkcija. Šejhul-Azhar se, po funkciji, nalazi na čelu Vrhovnog vijeća Azhara i ima presudnu ulogu u svemu što je vezano za vjerske poslove. Prvi šejhul-Azhar bio je Muhammed el-Hareši, rođen 1601. godine.
Izvr:klix.ba