Oprezno s mesom po vrućini: Evo koliko najviše smije stajati nakon kuhanja
Meso se može pokvariti i uzrokovati zdravstvene tegobe koje ponekad mogu biti kobne
Meso je vrlo važan prehrambeni proizvod zbog svoje hranjivosti, no prilikom njegova čuvanja na sobnoj temperaturi te podgrijavanja potrebno je biti oprezan, a posebno tokom ljeta, jer se ono može pokvariti i uzrokovati zdravstvene tegobe, koje ponekad mogu biti kobne.
“Veza pečenog ili kuhanog mesa i okolišne temperature čini prilično značajnu vremensku razliku ako uspoređujemo vrućine i sobnu temperaturu od 22 °C s vremenom koje meso provede posluženo za jelo na stolu, da to tako kažemo. Vremenski okvir koji se na sobnoj temperaturi od 22 °C uzima je ne više od dva sata. Ako je temperatura okoline preko 32 °C, to je ne više od jednog sata. Znači, više temperature okoline će vrijeme služenja od trenutka pripreme prilično skratiti jer značajno ubrzavaju bakterijski rast”, pojasnio je nutricionista Branimir Dolibašić za Net.hr.
“Kuhani i pečeni ostaci mesa doista se mogu pohraniti u hladnjak i podgrijati za jelo sljedeći dan. Pritom je važno meso podgrijati cjelovito, ne da izlaganje temperaturi bude neravnomjerno, primjerice samo odozgo ili odozdo. Ključno je pridržavati se smjernica o sigurnosti hrane: čuvanje mesa na 4 °C u frižideru, meso koje nakon pripreme nije bilo dulje od dva sata vani, meso koje je bilo kvalitetno i potpuno termički obrađeno, higijena površina i posuđa i dr. Podgrijavanje više od jednom donosi ne samo nepoželjnu promjenu okusa, već i veću količinu štetnih produkata pečenja u mesu, pa nije preporučljivo. Ako nešto pržimo tri puta, jasno je kako će biti multiplikacije štetnih nusprodukata pečenja proteina i masti iz mesa, što povećava neželjeni sadržaj”, istaknuo je Dolibašić.
U pravilu bi se jednom termički obrađeno meso trebalo čuvati na niskoj temperaturi od 4 °C u frižideru i potrošiti u roku od tri do četiri sljedeća dana, no prilikom toga potrebno su dodatne mjere opreza.
Izvor:hayat.ba