Recepti

Svaka domaćica ovo mora znati: Otkriveno koliko dugo treba držati grah u vodi prije kuhanja

Nakon upotrebe bilo koje metode potapanja, možete prosuti vodu za potapanje kako ne biste ponovo unosili spojeve koji su uklonjeni.
Bilo da želite da pravite bijeli ili šareni grah jedan od glavnih razloga za potapanje u vodu je značajno smanjenje vremena kuhanja – često za 20 do 38 procenata, a Nacionalna Geografija pojašnjava razloge zbog kojih to treba činiti.

Potapanjem od samo pola sata, se takođe dobija najbolja tekstura pasulja, a takođe ga čini lakšim za varenje. To je zato što pasulj sadrži vrstu neprobavljivih ugljikohidrata zvanih oligosaharidi, koji mogu uzrokovati gasove i nadimanje.

Uzevši u obzir da nemamo enzime za razgradnju oligosaharida, kada se suhi pasulj namoči, dio oligosaharida se oslobađa u vodu.

Međutim, namakanje pasulja prije kuhanja uzrokuje i da se smanji nivo lektina, vrste biljnog proteina, i fitata, glavnog oblika fosfora koji se nalazi u sjemenu biljaka. Lektini i fitati se ponekad nazivaju “antinutrijentima”, navodi Nacionalna Geografija.

Ovi antinutrijenti mogu vezati važne minerale poput željeza, cinka i kalcijuma te smanjiti njihovu apsorpciju u organizmu. Kada se pasulj potopi u vodu, fitinska kiselina se aktivira i počinje vezati minerale. Ako se ta voda od namakanja zatim baci, zajedno s njom se bacaju i vrijedni minerali.

Isto tako, ako se pasulj kuha u istoj vodi u kojoj je potopljen, koncentracija fitinske kiseline u konačnom jelu može biti još veća. Takođe, može uzrokovati mučninu i gastrointestinalnu nelagodu.

Nakon upotrebe bilo koje metode potapanja, možete prosuti vodu za potapanje kako ne biste ponovo unosili spojeve koji su uklonjeni. Zatim isperite pasulj i koristite svježu vodu za kuhanje.
Izvor:hayat.ba

Related Articles

Back to top button