Treba izbjegavati upotrebu papirnatih ubrusa, mogu biti štetni po zdravlje
Iako su papirnati kuhinjski ručnici vrlo zgodni, možda bi bolje bilo ih izbjegavati. Mogu biti štetne po zdravlje i predstavljati veliki teret za okoliš.
Iako su papirnati ručnici u nekim slučajevima prilično zgodni, bolje je ograničiti ili čak napustiti njihovu upotrebu.
Većina papirnatih ručnika koji se nalaze na policama trgovina, posebno onih jeftinijih, izbijeljeni su hlorom. Nusproizvod upotrebe hlora su toksini poput dioksina i furana, koji su opasni za ljudsko tijelo, a mogu biti i kancerogeni, kaže Storednaturally.
Formaldehid se također koristi u proizvodnji papirnih ubrusa, uglavnom za poboljšanje čvrstoće. Ova supstanca je također kancerogena. Inače je bezbojni plin oštrog mirisa, koji je praktično nemoguće izbjeći.
S druge strane, papirnati ubrusi nisu jako upijajući, tako da ih morate upotrijebiti da počistite prolivene ili prljavštinu. Prema Greenmatchu, svake godine se posječe 270 miliona stabala kako bi se zadovoljila potražnja za papirnim ubrusima. Poređenja radi, potrebno je blizu 17 stabala za proizvodnju tone papirnih ubrusa.
#related-news_1
Osim toga, proces izrade kuhinjskih ručnika je prilično vodointenzivan, jer je za jednu tonu papirnih ubrusa potrebno više od 20.000 litara vode. Uprkos pogodnostima papirnih ubrusa za jednokratnu upotrebu, oni također stvaraju velike količine otpada koji završavaju na deponijama, doprinoseći rastućem problemu upravljanja otpadom i emisiji metana. Prema nekim podacima, 695.000 tona smeća nastaje u svijetu zbog kuhinjskih krpa.
Najveće zemlje potrošače su Sjedinjene Američke Države, zatim Francuska, Velika Britanija, Njemačka i Kanada, kao i Australija, piše Greenmatch.
Srećom, postoji mnogo odličnih alternativa papirnim ubrusima za čišćenje i sušenje posuđa, kao što su krpe od mikrovlakana i pamučne kuhinjske krpe. Ove tkanine su prijateljske, upijajuće i mogu se prati za ponovnu upotrebu, značajno smanjujući otpad.
Izvor:n1info.ba