„Turska groblja“ nisu ništa drugo nego nekropole stećaka
Nekrepole stećaka često su uništavane u dominantno katoličkim i pravoslavnim sredinama iz prostog razloga što se ni katolici ni pravoslavci sa stećcima nisu mogli identificirati jer su srednjovjekovni bosanski kamenovi upravo bošnjačka kulturna baština.
Tursko groblje je naziv za srednjovjekovnu nekropolu stećaka u selu Tribić kod Livna. Kako informira Anđelko Zelenika, u Tribiću, “uz seoski put nalazi se stećak u obliku ploče. Na ovom mjestu bilo je više stećaka, ali su uništeni popravkom puta.”
Naziv Tursko groblje, za nekropolu stećaka u čijoj blizini nisu potvrđeni ostaci muslimanskog mezarja, nastao je u tipičnoj katoličkoj sredini. To otvara dilemu: da li su se zajedno sa stećcima nekad nalazili i muslimanski nišani, koji su vremenom uništeni? Pritom, nije jasno kako je stariji naziv srednjovjekovne nekropole, koji nam nije poznat, potisnut u korist “Turskog groblja”.
akođer, ne može se isključiti mogućnost da je naziv, od strane livanjskih katolika, politički motiviran. Iz velikosrpskih i velikohrvatskih političkih razloga, tokom srpskih i hrvatskih svojatanju Bosne, Bošnjaci su dugo vremena nazivani Turcima.
Ono sto je u vezi sa nazivom Tursko groblje posve izvjesno jeste: srednjovjekovni stećci nisu katolički nadgrobni spomenici. Iz povijesnog pijeteta prema katoličkim precima, livanjski katolici nikako nisu mogli svoje srednjovjekovno groblje imenovati “Turskim grobljem”.
Protiv katoličke pripadnosti tribićke srednjovjekovne nekropole ide još jedan fakat: znatan broj tribićkih stećaka uništen je za vrijeme popravke seoskog puta, koji su popravljali tribićki katolici.
Nadgrobni spomenici predaka ne uništavaju se na takav način.
(Ibrahim Pašić, Od stećka do nišana u BiH, BZK Preporod, Sarajevo, 2017)
Izvor:stav.ba