Sihr, kao oblik šejtanskog utjecaja, od davnina izaziva strah i brojne rasprave, posebno kada je riječ o trudnicama i njihovim bebama. U islamskim izvorima postoje različita mišljenja o tome može li sihr djelovati na fetus, a stručnjaci, poput šejha Ebu Beree, koji ima preko 40 godina iskustva u liječenju rukjom, rasvjetljavaju ovu temu.
Šta kažu islamski učenjaci?
- Sihr koji je namijenjen majci: Većina učenjaka se slaže da sihr ne prelazi automatski na fetus. U šerijatskoj i medicinskoj terminologiji ne postoji pojam “nasljednog sihra”.
- Sihr usmjeren na potomstvo: Ako je sihr namijenjen ženi da ne rađa, da izgubi plod, ili da fetus ne bude potpuno razvijen, može ostaviti posljedice – ali samo Allahovom voljom.
Historijski primjer:
U vrijeme Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, muslimani su se suočili s optužbama da su opsihreni kako ne bi imali djece. Kada je rođen Abdullah ibn Zubejr, njegova porodica i zajednica doživjeli su veliko olakšanje, a Poslanik mu je donio bereket i blagoslov.
Kako se zaštititi?
Islam nas uči da je najbolja zaštita:
- Redovno učenje Kur’ana, poput ajeta iz sure El-Bekare.
- Dova i zikr, posebno jutarnji i večernji zikrovi.
- Korištenje prirodnih lijekova, poput meda, maslinovog ulja i ćurokota.
- Izbjegavanje harama i grijeha koji privlače šejtanske utjecaje.
Šta ako postoji sumnja na sihr?
Ako žena osjeća da je pod utjecajem sihra, preporučuje se da prije trudnoće zatraži pomoć učača šerijatske rukje. Trudnice bi, radi sigurnosti, trebale izbjegavati stres i rukju s jakim intenzitetom, a fokusirati se na zikr i bliskost s Allahom.
Zapamtimo, sihr može imati učinak samo uz Allahovu dozvolu. Približavanje Njemu kroz dobra djela, strpljenje i oslanjanje na vjeru ključni su faktori zaštite i olakšanja.
Više o ovoj temi možete saznati na Youtube kanalu Arapska Medicina, gdje je dostupno 13 korisnih predavanja.