Pitanja i odgovori

Vlastiti bankovni račun žene i njena sopstvena imovina

PITANJE: Je li dozvoljeno supruzi da otvori vlastiti bankovni račun za svoje prihode ili joj je obaveza da svoj prihod usmjeri u zajedničku kasu sa svojim mužem iz koje će on izdržavati porodicu?

ODGOVOR: U nepobitne činjenice spada i to da je islam spasio ženu od nasilja i nepravde raznovrsnih džahilijeta, i da joj je dao prava. U ta prava spadaju i imovinska prava, od kojih je najvažnije pravo vlasništva, i posjedovanja imovine, nepokretne i pokretne.islam ju je učinio subjektom imovinskopravnih odnosa, neovisno od njenog oca i supruga. Njeno je pravo da ostvaruje svoja vlasnička prava i raspolaže svojom imovinom prema svojoj volji, kao što to čini i muškarac: prodaje, kupuje, daruje, dijeli sadaku bez nelagode i ograničenja. Uzvišeni Allah kaže: „Muškarcima priapda nagrada za ono što oni urade, a ženama nagrada za ono što one urade.“ (En-Nisa, 32)

Stoga, supruga ima puno pravo otvoriti vlastiti račun u banci na svoje ime, i svoj prihod položiti na taj račun, bez obzira na to je li od njene zarade, od onoga što je naslijedila, dobila kao dar od oca, majke i dr. Suprug nema pravo prisiliti je da ona stavi svoj prihod na zajednički račun ili u zajedničku kasu iz koje bi on izdržavao porodicu, jer je poznato u Šerijatu da je izdržavanje porodice muževa obaveza. Uzvišeni Allah kaže: „Muškarci vode brigu o ženama zato što je Allah dao prednost jednima nad drugima i zato što oni troše imetke svoje“ (En-Nisa, 34)

Žena može pomagati svome mužu u izdržavanju porodice u vidu dobrovoljnog davanja vlastitog imetka, što se ubraja u lijep islamski ahlak, ali ne u smislu obaveze, čak i onda ako je ona imućna na osnovu miraza ili zarade. Nijedan istaknuti učenjak islama ne smatra da je imućna supruga obavezna izdržavati svog siromašnog muža, izuzev poznatog zahirijskog pravnika, Ibn Hazma. Međutim, mi smatramo da je lijepo da žena koja radi sudjeluje u izdržavanju porodice, naročito ako je njena služba izvan kuće, odnosno ako radi van kuće, tako da se mora angažirati sluškinja ili odgajateljica djece ili to iziskuje dodatne troškove za prijevoz, odjeću, i slično.

Maksimalno sudjelovanje žene u porodičnim troškovima ne bi trebalo biti veće od jedne trećine, dok dvije trećine treba snositi muž; kao što muškarac nasljeđuje duplo veći dio nasljedstva, tako treba i snositi duplo veći dio troškova. Mi podržavamo stav da oba supružnika imaju svoj poseban račun, tako da se izbjegne pohlepa nekih muževa za imovinom svojih supruga.

Supruga se treba osigurati od neprilika vremena i promjene muževog raspoloženja. Uopće nam nije drago da supruga stavi svoju imovinu na račun svoga muža tako da sve bude na njegovo ime i u njegovom vlasništvu. Mužu nije dozvoljeno da to zahtjeva od svoje supruge, jer svako ima pravo na svoju imovinu.

(preuzeto iz knjige Fetve Evropskog vijeća za fetve i istraživanja, preveo dr. Enes Ljevaković, Sarajevo, 2005.)

Related Articles

Back to top button