Islam

Žena koja je vladala Osmanskim carstvom i srcem sultana Ahmeda

IslamBosna – Njeno ime je Mahpejker Kosem-sultanija, a prije nego je primila islam zvala se Anastasija. Historičari se razilaze oko njenog porijekla. Neki tvrde da je porijeklom iz Grčke, dok drugi tvrde da je porijeklom iz Bosne. Rođena je oko 1590. godine.

Nju je u Istanbul, na dvor sultana poslao bosanski valija i ona je tada imala samo 15 godina. Nakon što je došla na dvor i primila islam, uzela je ime Kosem, a prozvali su je i Mahpejker, što u prijevodu znači mjesečevog oblika zbog velike ljubavi sultana prema njoj. Ona je bila supruga četranestog osmanskog sultana, Ahmeda.

Sultan Ahmedu je rodila sedmero djece, a od njih i dva sultana, sultana Murata IV i Ibrahima I. Tako je započeo njen život u Top Kapi saraju.

Kosem-sultanija je kroz život postala jedna od najmoćnijih žena u historiji Osmanskog carstva i jedna od sultanija sa najvećim utjecajem. U pedesetim godinama svoga života potpuno je dominirala Osmanskim carstvom i bila najcjenjenija ličnost u životu sultana, njenog muža Ahmeda I.

Već od svoje 28. godine ona je u osmanskoj upravi imala ključno mjesto. Planirala je i organizirala sjednice sultanovog divana, a u vrijeme vladavine svojih sinova, Murata IV i Ibrahima I zapravo suštinsku vlast je vodila Kosem-sultanija. Njen sin Murat IV je na vlast došao sa samo 11 godina i zbog toga je tutorstvo majke bilo od ključnog značaja za očuvanje države. S druge strane, Ibrahim I je bio bolestan i nije bio u stanju voditi državu. Ona je veliki utjecaj imala i u vrijeme vladavine svoga unuka Mehmeda IV.

Humanitarni rad

Kosem-sultanija je bila poznata i po svom humanitarnom radu. Vodila je računa o siromašnim u svim krajevima države, a svakog ša’bana, svake godine neposredno pred ramazan, odlazila bi u centralni zatvor i plaćala dug svim zatvorenicima koji su bili uhapšeni zbog nemogućnosti da izmire dugovanja. Također je redovno pomagala muslimane koji bi se, uslijed hadža i puta, našli u svetim mjestima, Mekki i Medini.

Atentat

Kosem-sultanija je nastojala kontrolisati život na dvoru, te je, smatrajući Mehmeda IV nesposobnim da vlada državom htjela zamijeniti ga drugim svojim unukom. Ali, njegova majha Hatidža Turhan nije to htjela dozvoliti te je organizirala njeno smaknuće. Ubijena je 1651. godine i ukopana pored svog supruga, sultana Ahmeda I u istanbulskoj četvrti Sultan Ahmed.

Related Articles

Back to top button