Žene na džuma namazu
Za svakog punoljetnog, pametnog, zdravog muslimana, džuma je farz. Postoje određene kategorije ljudi za koje džuma nije obavezna, te je za njih džuma u kategoriji sunneta – bolesne osobe, djeca, musafiri, prezaduženi i žene.
Iako za žene džuma nije farz, običaj u vrijeme Poslanika s.a.v.s. je bio da žene zajedno s njim u džematu klanjaju džumu. Ne postoji nijedan Kur’anski ajet niti hadis koji bi zabranjivao ženama da klanjaju u džematu u džamiji, naprotiv:
“Ne zabranjujte ženama da odlaze u džamije” (Muahmmed, a.s./ Sahih Muslim)
“Ako vas žene pitaju za dopuštenje da odu u džamiju, ne zabranjujte im.” (Muhammed, a.s./ Sahih Buhari)
Ono što često zbunjuje je hadis u kojem, poslanik Muhammed s.a.v.s kaže:
“Ne zabranjujte Allahovim robinjama (ženama) (odlazak u) Allahove mesdžide, a njihove kuće su njima bolje”
Ukoliko žena klanja džuma-namaz, nije dužna klanjati podne-namaz. Petkom prije džume, također je lijepo proučiti suru kehf, okupati se, te upravo na petak postoji jedan trenutak kada se dova ne odbija!
KORIST ZA ŽENU I PROPISI
Ovdje možemo pronaći brojne benefite za ženu koja prisustvuje džuma namazu, poput zbližavanja sa svojom zajednicom – džematom što može iznjedriti produktivne ideje, klanjanje u džematu koje je 27 vrednije od klanjanja kod kuće, slušanje hutbe i učenje novih stvari i samim tim proširivanje znanja i ojačavanje imana, itd.
Ukoliko žena odlazi na džumu, i generalno u dežmat, treba se pridržavati propisa poput – odvojenosti od muškaraca, spuštanja pogleda, da se ne uznemirava niko i da se svima pristupi sa blagošću, pravilnog redanja safova, ali primarno primjerenog i propisnog oblačenja te da se ne mirišu parfemima, što je navedeno i u hadisu. Također, koliko god žene željele, postoje dani kada su nečiste te tada ne smiju prisustvovati prostoru mesdžida gdje se obavlja molitva.
FETVA
Za kraj, donosimo Vam i stav i odgovor našeg fetva-i-emina, prof.dr.Enesa Ljevakovića:
Pitanje:
Esselamu alejkum,
Da li je ispravno da žene obavljaju džuma namaz?
Odgovor:
Esselamu alejkum!
Ispravno je. Ženama nije obavezno prisustvovati i klanjati džumu namaz, ali ako klanjaju namaz će biti ispravan i neće biti obavezne klanjati podne namaz.
(divithana.com)