BRIGA O JETIMIMA
Jetim je dijete koje je ostalo bez jednog ili oba roditelja. Naš Poslanik Muhammed, s.a.v.s., bio je siroce. Prije nego što se rodio, njegov otac je umro. Bez majke je ostao u šestoj godini života
“I Allahu se klanjajte i nikoga Njemu ravnim ne smatrajte! A roditeljima dobrocinstvo cinite, i rodacima, i sirocadi, i siromasima, i komšijama bližnjim, i komšijama daljnjim, i prijateljima, i putnicima-namjernicima, i onima koji su u vašem posjedu. Allah, zaista, ne voli one koji se ohole i hvališu.” (Prijevod znacenja – En-Nisa’, 36.)
Postoje i jetimi koji imaju žive roditelje, ali se oni nece ili ne žele brinuti o svojoj djeci, možda zbog nedostatka finansijskih sredstava, lošeg zdravstvenog stanja ili zbog odavanja raznim porocima (drogi, alkoholu, prostituciji itd.), ne shvatajuci u takvim stanjima da treba da se brinu i vode racuna o svojoj djeci. Tako mnoga djeca, koja nemaju roditelje, ili ih imaju, ali se oni ne brinu o njima, završavaju ili na ulici, ili u domovima za nezbrinutu djecu (ukoliko ih ima u sredini u kojoj žive), mnogi zapadaju u loša društva, pocinju se drogirati, konzumirati alkohol, baviti se bludom i ciniti druge razvratne i štetne stvari kako za pojedinca tako i za cjelokupno društvo. “Roditelji”, koji ostave svoju djecu i prepuste ih ulici, ne shvataju koliko zlo cine svojoj djeci (naravno i društvu), ne odgajajuci ih u normalnu, zdravu i odraslu osobu koja voli, pomaže drugima, koja je blaga, pažljiva, darežljiva itd., i ne spremajuci je da bude sposobna suprotstaviti se mnogim životnim problemima, teškocama i iskušenjima kojih je prepun dunjalucki život.
Najviše jetima bude u periodu rata, zatim raznih vremenskih nepogoda (vjetrovi, zemljotresi, vulkani, poplave, razne bolesti…), kada mnoga djeca ostanu ponekad za samo jedan dan bez oba svoja draga roditelja. Život djece bez roditelja izuzetno je težak, mucan, bolan, jadan, život u kome nema puno srece, radosti, igre, zadovoljstva, smirenosti, što najbolje mogu primijetiti osobe koje se brinu o jetimima (majka, ili nena, ili djed, ili tetka…, ili odgajatelji ukoliko dijete živi u domu za nezbrinutu djecu). Medutim, treba imati u vidu da ne mora znaciti da ce svako dijete uz roditelje biti dobro odgojeno i da je sretno.
Kur’an o jetimima
Zbog teškog života jetima, a i zbog drugih mudrosti, Allah, s.v.t., na puno mjesta u Kur’anu govori o jetimima, o njihovoj zaštititi, pažnji prema njima, o vodenju brige o njihovim imecima i sl.
Jetimi u Islamu imaju posebnu pažnju i zaštitu. Njihov staratelj se mora potruditi u ime Allaha, dž.š., da pomogne jetimima, da bude blag prema njima, da ih poducava propisima Islama, da im u svakom segmentu života pomaže što više može, da odgaja ispravnu i cvrstu osobu, da se trudi da razvije u djetetu približnu ljubav koju su djetetu poklanjali njegovi roditelji…
Ukazivanje pažnje
Allah, s.v.t., upozorava na neukazivanje pažnje sirocetu u suri El-Fedžr, gdje kaže: “…Vi pažnju sirocetu ne ukazujete.” (Prijevod znacenja – El-Fedžr, 17.) Ove Allahove rijeci nas opominju zbog nepažnje prema jetimima. Molimo Allaha, s.v.t., da budemo prema njima pažljivi, razumijevajuci tu djecu i pomažuci im u ime Allaha, dž.š.
Veliki je grijeh staratelju trošiti imetak jetima zajedno sa svojim imetkom. Uzvišeni Allah o tome govori u suri En-Nisa: “I sirocadi imanja njihova urucite, hrdavo za dobro ne podmecite i imetke njihove s imecima vašim ne trošite, – to bi, zaista, bio veliki grijeh.” (Prijevod znacenja – En-Nisa, 2.) Imetak im treba predati kada budu spremni za brak, a Allah, s.v.t., kaže: “I provjeravajte sirocad dok ne stasaju za brak; pa ako ocijenite da su zreli, urucite im imetke njihove. I ne žurite da ih rasipnicki potrošite dok oni ne odrastu…” (Prijevod znacenja – En-Nisa’, 6.) Allah, dž.š., takoder, u drugom ajetu kaže o jetimskom imetku sljedece: “i da se imetku siroceta ne približavate, osim na najljepši nacin, sve dok punoljetno ne postane…” (Prijevod znacenje – El-En’am, 152.) Primopredaja imetka jetimu od strane staratelja se vrši obavezno uz prisustvo svjedoka na što ukazuju Allahove rijeci: “…A imetke im urucujte u prisustvu svjedoka. A dosta je što ce se pred Allahom racun polagati.” (Prijevod znacenja – En-Nisa’, 6.)
Bespravno trošenje imetka jetima vodi u Džehennem
Bespravno trošenje imetka jetima vodi u Džehennem, što svjedoce sljedece Allahove rijeci: “Oni koji bez ikakva prava jedu imetke sirocadi, – doista jedu ono što ce ih u vatru dovesti i oni ce u ognju gorjeti.” (Prijevod znacenja – En-Nisa’, 10.)
Staratelji moraju s posebnom pažnjom paziti na jetimski imetak. Ne smije se desiti da ga bespravno troše, a pogotovo još na haram stvari, dok su jetimi, s druge strane, možda gladni, željni nešto lijepo pojesti, lijepo se obuci i sl. Ukoliko, to rade i ne namjeravaju prestati s tim, onda sami sebi svjesno pripremaju mjesto u vatri. Da Allah, s.v.t., da staratelju, a i drugim muslimanima, da paze na jetime, a pogotovo kada se radi o njihovom imetku, jer oni nemaju roditelje koji ce za njih uštedjeti novca, kako bi im olakšali školovanje, odnosno citav njihov život. Amin!
Allah, dž.š., govori da treba ici što dalje od imetka jetima, osim ako se želi unaprijediti njegov imetak, tj. da se poveca, a ne da se smanji: “A od imetke siroceta – što dalje! Osim ako želite da ga unaprijedite, sve dok ne postane punoljetno…” (Prijevod znacenja – El-Isra’, 34.)
U vrijeme kada vlada glad, kada nema hrane, Allah ukazuje da treba nahraniti bar siroce bliska roda, ako se ne može pomoci i ostalim jetimima: “ili, kad glad hara, nahraniti siroce bliska roda.” (Prijevod znacenja – El-Beled, 14.-15.)
Zabranjeno je ucviliti siroce, na što ukazuju sljedece Allahove rijeci: “Zato siroce ne ucvili!” (Prijevod znacenja – Ed-Duha, 9.) Do ovoga može lahko doci, pa cak i nesvjesno.
Siroce ce odbiti samo ona osoba koja ne vjeruje u Sudnji dan. “Znaš li ti onoga koji onaj svijet porice? Pa to je onaj koji grubo odbija siroce.” (Prijevod znacenja – El-Ma’un, 1.-2.)
Hadisi o jetimima
Pored toga što Kur’an govori o jetimima, i u hadisima se spominju, npr. nagrada za onoga ko nahrani i napoji jetima, ko se o njima brine, cuvanje od nanošenja nepravde prema jetimima itd.
Poslanik Muhammed, s.a.v.s., podstice na ukazivanje pažnje prema jetimima, na blago ponašanje prema njima, govoreci u jednom od hadisa: “Želiš li da ti srce bude blago i da ostvariš svoje želje? Budi milostiv prema sirocetu, pomiluj ga po glavi i nahrani onim cime se ti hraniš: srce ce ti biti blago i svaka ce ti se želja ispuniti.” (Hadis bilježi Bejheki.)
Allahu najdraži dom
Allahov Poslanik, s.a.v.s., govori koja je to kuca najdraža Allahu, pa kaže: “Allahu je najdraži onaj dom u kome se nalazi zbrinuto siroce.” (Hadis prenosi Ebu Umame.) Ovaj hadis se može odnositi ne samo na obicnu kucu gdje je zbrinut jetim, nego i na dom za nezbrinutu djecu, internat i sl., gdje se o jetimima brinu pojedinici, odnosno citavo društvo. U Bosni i Hercegovini nakon agresije 1992.-1995. veliki je broj jetima o cijem odgoju se muslimani slabo brinu, dok mnoge kršcanske misionarske grupe odvode tu istu djecu u razne kršcanske zemlje gdje na sve nacine nastoje djecu odvratiti od njihove vjere, namecuci im kršcanstvo kroz razne vidove “pomoci”, “ugadajuci” toj jadnoj djeci koja su željna roditeljske topline.
Muslimani, probudite se! Neka vam bude na umu prethodno navedeni hadis, ne zaboravljajuci ni na ostale hadise niti ajete!
Nije dozvoljeno ciniti nepravdu drugima, a ni samome sebi, a narocito nije dozvoljeno ciniti je jetimima. Naš Poslanik, s.a.v.s., o tome kaže: “…Bojte se Allaha i cuvajte se nepravde prema dvjema nemocnim osobama: ženi hudovici i djetetu sirocetu.” (Hadis prenosi Enes.) Ove dvije kategorije ljudi su najnezašticenije, a Islam želi zaštititi dostojanstvo muslimana. Allahu ekber, kako je Islam savršen.
Kako Kur’an štiti imetak jetima, tako i Poslanik u hadisima, takoder, govori o tome. Spominje sedam zala kojih se treba cuvati, gdje je ubrojano i cuvanje od imetka jetima: “Cuvajte se sedam zala koja upropaštavaju onoga ko ih cini: širka, sihra, ubijanja koje je Allah zabranio, kamate, imetka jetima, bježanja sa bojnog polja i potvore za blud pobožne i cestite muslimanke.” (Hadis bilježe Buharija i Muslim.)
Znamo da Allah, dž.š., jedino širk ne oprašta, osim ako se osoba iskreno pokaje. Ostala zla koja su nabrojana u hadisu su izuzetno opasna i strogo kažnjiva medu kojima je navedeno i cuvanje od imetka jetima. Ovaj hadis nas upozorava na važnost lijepog i poštenog odnosa prema imetku jetima.
Odgojem jetima do Dženneta
U sljedecem hadisu se govori o onome ko može zaslužiti Džennet zbog odnosa prema jetimu: “Ko sebi uzme siroce, – bilo ono od njegove rodbine ili ne, pa ga odgoji i osposobi za samostalan život, zaslužio je kod Allaha Džennet.” (Hadis prenosi ‘Adi b. Hatim.) Muslimani, iskoristite ono što vam nudi prelijepi Islam!
Ebu Ja’la u svome djelu bilježi sljedeci hadis koji govori o odnosu Poslanika, s.a.v.s., i staratelja jetima: “Ja i staratelj jetima stojimo ovako.” Pri tome je Muhammed, s.a.v.s., pokazao odvojeno od drugih prstiju srednji prst i kažiprst…”
Sa ovim brojem hadisa ne iscrpljuju se svi hadisi koji govore o jetimima. Molim Allaha, s.v.t., da nam da znanje, da radimo po njemu, a posebno da naucimo propise o jetimima, te da ih se pridržavamo, kao i da se što bolje ophodimo prema jetimima, da budemo blagi, pažljivi, dobri, da im što više pomažemo u svakom smislu, da se brinemo o njima… Amin!
iltizam.org