Zanimljivosti

Porodični rituali: Navike sretnih porodica

Sreću je gotovo nemoguće definirati – koliko ima ljudi, toliko je i poimanja sreće, pa što nekog usrećuje u drugom izaziva nemir. Bez obzira na ovu relativnost, većina se slaže u jednom: svi možemo prepoznati sretnu porodicu kad je vidimo! Šta to odlikuje ove porodice u odnosu na druge? Bolje reći, šta to one čine drukčije?

Zabavu čine zdravom

Ljeto je u punom jeku, sunce i toplota mame napolje, svi žele što duže ostati vani i uživati koliko god je to moguće. Jedan od omiljenih načina da se porodica okupi je porodična utrka ili šetnja prije večere, vožnja biciklima koja završava na igralištu kako bi djeca mogla vježbati, a roditelji se rashladiti na klupama u parku. Ova aktivnost djeci omogućava zabavu, a roditeljima nudi osjećaj zadovoljstva glede njihovih roditeljskih obaveza. Zabavljaju se, osmišljavaju zdrave aktivnosti jedni za druge pa je ovo odličan način da djeci pokažete da zdrave navike mogu biti zabavne, a usto provodite vrijeme skupa.
Navike kakve su ove čine sretnu porodicu – od pomno izabranog zajedničkog obroka i vježbe do discipline i odmaranja. Iznenađujuće ih je jednostavno uvrstiti u vašu dnevnu rutinu, a pomoći će vama i vašim bližnjima da procvjetate – tjelesno, umno i duhovno.

“Svijaju” svoje gnijezdo

Moć dodira je izuzetno važna za izgradnju porodičnih veza – sve od čestih zagrljaja s vašom djecom do nedjeljnog jutarnjeg maženja s njima. Majka troje djece, Mia H. voli ovakav način iskazivanja prisnosti i naziva ga “gomila u gnijezdu”. “Ponekad djeca ranije dođu u majčin i očev krevet i tad nastaje zbrka. Hrvu se, koprcaju, bore, razgovaraju i hihoću. Obično se tad Haris, naš najstariji sin tinejdžer koji se polahko udaljava od nas, počne ponašati kao malo dijete. Ovo gnijezdo zaista pomaže prilikom uklanjanja stresa nakupljenog tokom dana.”

Oni to kažu pjesmom

Uživanje u muzici svih žanrova je obaveza za sretnu porodicu. Roditelji često griješe upozoravajući djecu: “Stišaj ton! Zašto ne bi poslušala nešto drugo?” Umjesto toga, prihvatite svog tinejdžera i njegove novostečene navike, poslušajte ponekad s njim omiljenu pjesmu i pokušajte ga razumjeti. Uskoro ćete uočiti kako ovo poboljšava raspoloženje u vašem odnosu. Muzika također putovanje automobilom čini izdržljivim, širi horizonte, pomaže djeci da završe zadatke i susretnu se s izazovima – od čišćenja kuće, kušanja nove hrane do navikavanja na život izvan roditeljskog doma. U porodicama s malom djecom moguće je osmisliti posebne način poučavanja djece: smišljajte vlastite stihove, pjevajte svoje zahtjeve i upute određenom melodijom i na taj način ohrabrite svoju djecu da završe doručak, odjenu se i operu zube.

Održavaju ravnotežu

Greenberg kaže: “Kad djeca vjeruju da ih roditelji vrednuju bez obzira na sve, slobodnija su preuzeti zdrave rizike”

Iako je važno ohrabrivati i podržavati nastojanja djece u školi ili u vannastavnim aktivnostima, pametni roditelji ubrzo shvate da pretjerivanje u uspoređivanju s drugima ili u izuzetnim rezultatima može biti štetnije nego čuvanje djeteta pod staklenim zvonom. “U ovom slučaju je važno ustanoviti aktivnosti koje nemaju drugog cilja osim da članovi porodice uživaju jedni s drugima”, kaže psihologinja Lisa Greensberg. Kuhanje, igranje igrica, zajedničke šetnje ili analiziranje školske lektire, saradnja u pripremanju iznenađenja za prijatelja ili člana porodice, ili rad za dobrobit nekog drugog – za šta god da se odlučite, izbor je dobar. Ove aktivnosti slobodno pretvorite u tradiciju, ona će pomoći u izgradnji jakih veza između vas i vaše djece, i djece međusobno, a ovo, u konačnici, može pomoći djeci da uspiju na drugim poljima. Kako Greenberg kaže: “Kad djeca vjeruju da ih roditelji vrednuju bez obzira na sve, slobodnija su preuzeti zdrave rizike.” Naprimjer, dijete zna da ga roditelji vole bez obzira na uspjeh u školi i ta spoznaja čini ga slobodnim da upiše napredniji kurs stranog jezika, iako postoji šansa da neće uspjeti.

Grickaju pametno

Dijete vidi jabuku, uzme je i jede. Da bi se postiglo to da djeca prirodno traže zdravu hranu, važno je držati je lahko dustupnom sve vrijeme – neka je zdjela svježeg voća na stolu ili kesica sušenog voća u autu. Djeca su prirodna i spontana, pa je često najbolji način da im nutritivno vrijedne namirnice poslužite upravo usput, a ujedno izbjegavate i nepotrebnu svađu za stolom. Zdrava trpeza s mrkvicama, brokulom, sirom i voćem u kalupu za mafine odličan je način serviranja. Ovako, kad je večera gotova, znate da su vaša djeca već pojela povrće i druge zdrave grickalice.

Oni kuhaju zajedno

Okupite roditelje i djecu oko radnog stola u kuhinji i dobit ćete odličnu priliku da ih provedete kroz “malu školu zdravlja i uspješnih odnosa” te da svi usvoje zdrave navike jela, da se nauče kuhati, mjeriti, da ih poučite zajedničkom radu i vještinama improviziranja i mnogo više. Bez obzira na to što će vam to oduzeti mnogo vremena, dozvolite djeci da vam pomognu ma kako ona mala bila. Razgovarajte s njima zašto je neka hrana bolja od druge i objašnjavajte im dobrobiti zdravih izbora u odnosu na slatkiše.
Djeca koja pomažu u pripremanju jela postat će avanturisti degustacije – obično su voljniji da probaju napraviti neko “tajnovito” jelo s egzotičnim sastojcima i pojesti ga kao gotovu porciju na svom tanjiru. Kad god je moguće, ohrabrujte ih da probaju novu namirnicu, makar to bio i zalogaj.
I konačno, nikad ne zaboravite od svoje djece praviti saveznike i saradnike u svemu.

novovrijeme.ba

Related Articles

Back to top button