Pitanja i odgovori

Stigao sam na džumu kad je imam već završio hutbu, da li je moja džuma potpuna?

Pitanje: Zakasnio sam na prošlu džumu i stigao sam kad je imam već završio hutbu. Da li je moja džuma potpuna?

Odgovor: Prisustvovanje hutbi je vadžib svakom muslimanu koji je dužan klanjati džuma-namaz, na što upućuju riječi Uzvišenog: “O, vjernici, kada se u petak na molitvu pozovete, kupoprodaju ostavite i pođite da zikrullah obavite (hutbu i namaz), to vam je bolje, neka znate!” (El-Džumua, 9) Dakle, ako si iz opravdanog razloga zakasnio na hutbu, nisi grješan, a u protivnom si grješan zbog ostavljanja vadžiba. Stoga, ako si iz neopravdanih razloga zakasnio na džumu, nema sumnje da ti džuma nije potpuna, štaviše, upitno je da li ti je džuma uopće ispravna, tj. da li si prispio na džuma-namaz. Učenjaci imaju tri mišljenja u vezi sa uvjetima prispijevanja na džuma-namaz, odnosno šta je najmanje što čovjek mora obaviti da bi mu džuma bila ispravna. Prvo mišljenje jeste da džuma-namaz nije ispravan onome ko nije prispio na bilo koji dio hutbe. Ovo mišljenje pripisuju Omeru, radijallahu anhu, učenjaku Ibn Hattabu, Mudžahidu, Atau, Tavusu i Mekhulu (El-Havil-kebir, 3/50, El-Mugni, 2/158, i El-Medžmu, 4/558), a kao dokaz navode ajet: “O, vjernici, kada se u petak na molitvu pozovete, kupoprodaju ostavite i pođite da zikrullah obavite (hutbu i namaz), to vam je bolje, neka znate!” (El-Džumua, 9) Također, svoj stav argumentiraju idžmaom (konsenzusom) učenjaka da trebaju, ako imam ne bi održao hutbu, klanjati četiri rekata podne-namaza, što upućuje na to da je hutba dio džuma-namaza. Međutim, i jedan i drugi dokaz padaju pred jasnim hadisom po ovom pitanju.

Drugo mišljenje jeste da se smatra da je na džumu prispio onaj ko prispije na bilo koji dio džuma-namaza. Ovo je stav Ebu Hanife i Ebu Jusufa (Šerhu Fethil-Kadir, 1/419, Tebjinul-hakaik, 1/222, i El-Lubabu, 1/114), a kao dokaz navode da džuma-namaz ima dva rekata u džematu, pa ko prispije na bilo koji dio namaza, dužan je da upotpuni ono što je preostalo, na što upućuje hadis muttefekun alejhi (Buhari, 636, i Muslim, 602): “Na ono što prispijete, klanjajte (u džematu za imamom), a ono što propustite, upotpunite.”

Treće mišljenje jeste da onaj ko prispije na drugi rekat džuma-namaza (odnosno priključi se namazu prije negoli se imam digne sa rukua na drugom rekatu), prispio je na džumu i ima nagradu džume, tj. dužan je da, nakon što imam preda selam, upotpuni džumu sa još jednim rekatom. A ako ne prispije na drugi rekat koji klanja imam, nakon što imam preda selam, treba upotpuniti namaz sa četiri rekata koji predstavljaju podne-namaz. Ovo je stav svih ostalih učenjaka iz reda ashaba, tabiina, trojice imama mezheba: Malika, Šafije i Ahmeda, također Zuhrija, Evzaija, Sevrija i Ebu Sevra, kao i Šejbanija i Zufera od hanefija. Ovi učenjaci kao dokaz za svoje mišljenje navode hadis muttefukun alejhi (Buhari, 580, i Muslim, 1401), koji prenosi Ebu Hurejra, radijallahu anhu, u kojem se navodi da je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: “Ko prispije na jedan rekat nekog namaza, prispio je na namaz.” Također, u hadisu koji se prenosi od Ibn Omera, radijallahu anhuma, navodi se da je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: “Ko prispije na jedan rekat džuma-namaza ili nekog drugog namaza, neka doda (doklanja) još jedan rekat i namaz mu je potpun.” (Ibn Madža, 1123, Nesai, 1/274, i Darekutni, 1/12) U pogledu vjerodostojnosti ovog hadisa postoji razilaženje među muhaddisima, a ispravno je da je ravija ovog hadisa Bekija b. Velid pogriješio i u lancu prenosilaca i u tekstu hadisa te da je dodatak: “…džuma-namaza…”, slab, na što je upozorio Ebu Hatim (Ilelul-hadis, 1/172, broj 491). U svakom slučaju, prvi hadis jasno ukazuje na ispravnost ovog mišljenja. Prema tome, na osnovu ovoga smatra se da si prispio na džuma-namaz i da ti je džuma ispravna. Ve billahi tevfik!

Odgovorio: Dr. Hakija Kanurić

Related Articles

Back to top button